Payday Loans

Keresés

A legújabb

MUSIL (1880-1942)  E-mail
Írta: Jenő   
2021. április 22. csütörtök, 06:19
Eredeti kép

 

ROBERT MUSIL

(1880-1942)

Törless iskolaévei · Robert Musil · Könyv · Moly

 

Könyv: Robert Musil: Törless iskolaévei - Európa... - Hernádi Antikvárium

 

Amikor 1867-ben az osztrák császár némi fogcsikorgatással kiegyezett örök rebelliseknek mondott magyar alattvalóival, létrejött az Osztrák-Magyar Monarchia nevű közép-európai nagyhatalom, amelynek létét és lényegét felettébb nehéz volt áttekinteni. Magyarázni pedig annyiféleképpen lehetett, ahány szemszögből kísérelték megragadni. Legalább három jelentékeny író életművét kell áttekinteni, hogy képünk legyen, mennyire nem lehetett egységes képet alkotni arról a közjogi-szociológiai-társasági szövődményről, amely virágzásában is magában hordozta az előbb-utóbb szükségszerűen bekövetkező csődöt, hanyatlást, elbukást. Mindaz, ami az első világháború után bekövetkezett, ennek az előzménynek a következménye.

Az "utódállamok"-nak elkeresztelt állami-társadalmi szervezetek a két világháború között egyszerre élték át azokat az ésszerű és ésszerűtlen - tudósabb nyelven racionális és irracionális - tartalmakat, amelyeknek egyik vagy másik vagy harmadik összképét szemléletesen ábrázolta az a három jól látó író. Alulról Prága felől Franz Kafka az érthetetlent látta és láttatta. Budapest felől Mikszáth Kálmán mutatta meg, milyen ostoba és zűrzavaros ez a sok különféle törekvés, de aki okos és mindenre elszánt, igen jó vadászterületet talál a Monarchia lehetőségeiben. Robert Musil pedig Bécs felől nézve józanul és gúnyosan az ostobaságok és fölöslegességek szervezett útvesztőjét tudta ábrázolni akkor, amikor már Ausztriában, Magyarországon, Csehországban és a többi örökös tartományban már a múlt képeként derengett, hogy mi is volt az a néhai Osztrák-Magyar Monarchia. A prágai kistisztviselő, a jogi doktorátust szerzett kispolgár alulról láthatta az érthetetlent. A magyar dzsentri a züllöttséget, az életformává nemesedett korrupciót, az álillúziókat látta és mutatta meg múlhatatlan érvénnyel. Ő nem alulról, nem is felülről, hanem a szomszédságból, oldalról figyelte és értette, amit érthetett. Az osztrák nemes, minisztériumbeli nagyúr a császárság végnapjaiban, a köztársaság kezdő éveiben, majd svájci emigrációból visszatekintve felülről láthatta mindazt az ostobaságot, a gyakorlattá vált fölöslegest, a valóságok és tévedések elválaszthatatlan egységét, amelyben a tragikusat is csak gúnyos mosollyal lehet tudomásul venni. Ha a módszeres olvasó előbb elolvassa Kafka "Per" és "Kastély" című regényeit, majd utána Mikszáth két olyan kitűnő művét, mint a "Szent Péter esernyője" és a "Különös házasság", majd ezeknek ismeretében Musil fő művét, "A tulajdonságok nélküli ember"-t, akkor lehet saját véleménye is arról, mi volt és milyen volt a kiegyezés utáni és Trianon előtti Osztrák-Magyar Monarchia.

Musil tehát a fontos olvasandók közé tartozik, habár a kritikusok és olvasók, majd nyomukban az irodalomtörténészek viszonylag későn, jóval halála után ismerték fel művészi nagyságát és történelmi-filozófiai hitelességét. Manapság már együtt kell tárgyalni őt is a világirodalom klasszikusai között.

Apja a műszaki tudományok nevezetes szakembere volt: előbb mérnök, hamarosan gyárigazgató, azután haláláig egyetemi tanár. A császárság végső hónapjaiban nemességet is kapott. Ettől fogva a család "von Musil" formában írta a nevét. Musil, az író, amikor a Hadügyminisztériumban, később a Külügyminisztériumban volt fontos irányító méltóság a művelődési, később a sajtóosztályon, maga is az örökölt nemesi formában mondta és írta nevét. Közben azonban baloldali újságokba írt cikkeket és irodalmi kritikákat, könyvei címlapján sose írhatta ki a feudális "von" szócskát. Könyvei már akkor kritikai szelleműek voltak, amikor még saját ifjúkorára emlékezve a katonaiskolák lélektelen és emberkínzó világáról írt hamar érdekessé váló regényt. Számunkra külön érdekesség, hogy ezt az első regényét még évekkel az első világháború előtt, itt Budapesten vette észre legelőször a kritika. Fenyő Miksa a Nyugatban írt a "Törless tanulóévei"-ről meglepően elismerő kritikát. Még Bécsben is csak később ismerték fel az akkor - 1909-ben - még fiatal osztrák író könyvének jelentőségét.

Ez a regény az ifjúkori emlékeit idézte fel. Musil eredetileg katonatisztnek készült, katonaiskolában nevelkedett. Ott találkozott először az Osztrák-Magyar Monarchia minden formalizmusával, lélektelenségével. Kitűnő korképet formált az emlékekből. De hivatásos író még sokáig nem lett. Itt-ott verseket is írt, igen jó esszéket készített különféle témakörökben. De úri fiú volt, tehát úri foglalkozások várták. Lett is minisztériumi hivatalnok, hamar szakértő a hadügyekben, majd a nagy távlatú külügyekben. Az írók és kritikusok ugyan otthon, Ausztriában már kezdték tudomásul venni írói értékeit. A hasonlóképpen nemesi múltú és neveltetésű felesége hamar értője, szakembere lett mindannak, amivel férje foglalkozott. A nagy irodalmi feladat, a készítendő mű terve csak a húszas évek vége felé bontakozott ki benne, amikor már ötvenedik életévéhez közeledett. Ezt már otthon kezdte írni, első kötete 1930-ban jelent meg. Második kötete 1933-ban. Ekkor azonban már indokoltan kezdte félteni magának Ausztriának a létét. Felismerte a Németországban megszülető, majd hatalomra kerülő nemzetiszocializmus célját és lehetőségét. Még belekezdett a nagy mű harmadik kötetébe, de hamarosan Svájcba emigrált. Előbb Zürichben, majd mindhalálig Genfben élt és szakadatlanul, elmélyülten dolgozott, hogy befejezze a művet, amelyről ő maga is tudta, hogy milyen nagy jelentőségű, és már sokan az irodalom értői közül a két első kötet alapján a század fő művei közé sorolták. Már nagyon a végénél tartott. 62 éves volt. Felesége - Martha asszony - úgy emlékezett vissza, hogy egy ebéd után felállva az asztaltól a fürdőszoba felé tartott, hogy kezet mosson. Az ajtóban visszafordulva ezt mondta: "Azt hiszem, még néhány oldal és kész a mű." - Ezzel belépett a fürdőszobába, és a mosdó előtt összeesett. Halott volt. A harmadik kötet tehát formailag töredék maradt, de lényegében az egész mű befejezett. Felesége rendezte sajtó alá, mint harmadik kötetet. Emellett ami töredék vagy közre még nem adott kézirat volt, azt is a halál után is mindvégig hű hitvestárs rendszerezte, adta át Rohwolt úrnak, a híres könyvkiadónak, Musilék jó barátjának, könyvei gondviselőjének. Ő járt közben, hogy az író írhassa a már nagyon várt befejezést. Még egy alapítványt is létrehozott, hogy Musiléknak ne kelljen nélkülözniük. És előlegre is számíthatott kiadójától az író. - Évekkel később, amikor Musil összes művei - a töredékekkel és hátrahagyott művekkel együtt - megjelentek, Rohwolt egy ízben, társasági beszélgetés közben ezt mondta: "Robert nekem köszönhette, hogy nem kellett éheznie, én Robertnek köszönhetem a sok pénzt, amit műveiért kaptam."

Ha Robert Musil nem tölti élete végső évtizedét szakadatlan munkával a nagy regény mellett előbb még otthon, majd az emigrációban, akkor Törless iskoláskorának történetével és néhány tanulmányával az osztrák irodalom egyik tiszteletre méltó írója volna. De "A tulajdonságok nélküli ember"-rel a XX. század világirodalmának egyik legjelentékenyebb alkotóművésze lett. Tragikus humora sajátos helyet biztosít neki a modern irodalom történetében.

A zegzugos cselekmény egy Kákánia nevű országban játszódik. Már a nevéből ki lehetett találni, hol is vagyunk. Az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodójának "császár és király" volt a hivatalos címe, németül "Kaiser und König". Hivatalos iratokon és feliratokon a megszokott rövidítés: "K. u. K" vagy Ausztriában gyakran "KK". Ebből a közismert rövidítésből származott azonnal érthetően a Kákánia országnév. A minisztériumi magasságból sok mindent áttekintő főhivatalnok jól láthatta az elgépiesedett szabályokat, kötelező értelmetlen viselkedési elvárásokat, parancsként ható tévedéseket és még szigorúbb hazugságokat. Ebbe a képzelt, de nagyon is hiteles társadalomba az író beállított egy embert, aki olyanfajta magas méltóságokat tölt be, mint írója. Semminek sem örül, semmin nem háborodik fel, nincsenek tulajdonságai, csak megfigyelő- és megállapítóképessége. A tárgyilagos író önmegszemélyesítése. Amit lát, azon kétségbe is lehet esni, de mint minden elgépiesedettség, humoros is. Nem sokkal korábban a francia filozófus, Bergson azt tanította, hogy minden nevetés oka a valóságban felfedezett gépiesség. A nagy filozófiai ismeretű Musil minden bizonnyal megjelenésekor olvasta már Bergson azonnal híres "A nevetés" című könyvét.

A regény hőse, Ulrich, maga sem érti, miért és hogyan került a magas állásba. De már ott van, igyekszik látni, tehát néz. Folyton meg kell állapítania, hogy amit lát, az ugyan valóság, csak éppen nincs értelme. A mozzanatok ugyanolyan jelképesek, mint a Kákánia országnév. Mindig azonnal felismerhető, mit karikíroz az író a valódi Monarchia intézményeiből, társasági szokásaiból, a magánélet kötelező szabályaiból. Meghökkentő és mulatságos könyv.

Korábban csak az irodalom beavatottjai vették tudomásul, néhány évtized kellett, hogy a nagy mű elfoglalja megillető helyét az irodalomban. De elfoglalta, és úgy látszik, végleges ez az előkelő hely.

HEGEDŰS GÉZA

 

*

 

Musil világa

Robert Musil: A tulajdonságok nélküli ember I-III. | bookline

 

FÜLSZÖVEG

Húsz évig, éppen a két világháború közé eső két évtizeden át dolgozott Musil e művén. S bár a regény cselekménye - ha nevezhetjük egyáltalán cselekménynek a vérszegény történés-sort - 1913/14-ben, a világháború küszöbén álló császári Bécsben játszódik, ennek az önmagát mindenestül túlélt világnak gyilkos iróniájú leleplezésével fokról fokra eljut Musil a XX. század első felének egész szellemi felülbírálásáig. A regény főhőse, Ulrich, "A tulajdonságok nélküli", a semmivel sem azonosuló, mindent megkérdőjelező ember azonban ellentétben sok más regényhős-kortársával és -utódjával nem esik áldozatul a korszak kafkai "per"-ének, személyisége, érzelmei fölött állandóan megőrzi uralmát a racionális intellektus, és ennek a racionalitásnak a segítségével próbálja megtalálni az emberlét új lehetőségét.

TARTALOM

I. kötet
Bizonyos bevezetés
Amelyből figyelemreméltóan nem következik semmi 11
A tulajdonságok nélküli ember háza és lakása 13
A tulajdonságok nélküli embernek is van tulajdonságokkal rendelkező apja 15
Nemcsak valóságérzék: lehetőségérzék is van a világon 18
Ulrich 21
Leona, avagy: távlateltolódás 23
Ulrich elveszti eszméletét, és új szeretőt talál 27
Kákánia 33
Legyünk jelentős emberek! - Ulrich három próbálkozása közül az első 38
Második kísérlet. A tulajdonságok nélküli ember moráljának kezdetei 39
A legfontosabb kísérlet 41
A hölgy, akinek szerelmét Ulrich a sportról és a misztikáról folytatott beszélgetés nyomán kivívta 44
Egy zseniális versenyló megérlel egy felismerést: miért ne lenne az ember - tulajdonságok nélküli ember 47
Ifjúkori barátok 51
Szellemi átalakulások 58
Titokzatos korbetegség 60
Így hat egy tulajdonságok nélküli ember a tulajdonságok emberére 64
Moosbrugger 73
Ulrich levélbeli intést és alkalmat kap, hogy tulajdonságokra tegyen szert. Két trónralépés versenye 83
Az és megsem az
A valóság érintése. Ulrich, tulajdonságainak minden híja ellenére, tetterős és tüzes embernek bizonyul 89
A párhuzam-akció igazi feledezője, Leinsdorf gróf 93
A párhuzam-akció készen áll, hogy Ulrichot egy leírhatatlan szellemi bájú, befolyásos hölgy képében bekebelezze 98
Egy nagy ember színre lép 103
Birtoklás és műveltség, Diotima barátsága Leinsdorf gróffal, hivatal, mely híres vendégeket a lélekkel egyesít 106
Egy lélek szenvedései a házasságban 112
Lélek és gazdasági élet egyesülése. Az egyesítő a régi osztrák kultúra barokk varázsában kíván gyönyörködni. Így a párhuzam-akció eszméje is megszületik 117
Egy nagy eszme lényege és tartalma 120
Mely fejezetet nyugodtan átugorhatja, aki nem sokra becsüli a gondolatokkal való bíbelődést 121
Egy normális tudatállapot magyarázata és megszakításai 124
Ulrich hangokat hall 128
Kinek adsz igazat? 129
Elfelejtett, nagy fontosságú eset az őrnagynéval 131
Szakítás Bonadeával 137
Forró sugár, kihűlt falak 139
Leo Fischel igazgató és az elégtelen ok elve 144
Nevezett elvnek hála, a párhuzam-akció kézzelfoghatóan létezik, mielőtt bárki tudhatná, micsoda 147
Egy publicista feltalálja az "Osztrák Év"-et, nagy kellemetlenségeket okozván Leinsdorf grófnak, őfőméltóságának Ulrich kell, lehetőleg azonnal 150
Clarisse és a démonok 154
A tulajdonságok nélküli ember ember nélküli tulajdonságokból áll 161
Egy ember, akiből egyetlen tulajdonság sem hiányzik, de neki közömbös valamennyi. Letartóztatnak egy szellemfejedelmet, és megtalálják a párhuzam-akció tiszteletbeli titkárát 164
Rachel és Diotima 177
A nagy ülés 182
Ulrich első találkozása a nagy emberel. A világtörténelemben nem történik semmi ésszerűtlen, Diotima azonban kijelenti, hogy az igazi Ausztria: az egész világ 189
A nagy ülés folytatása és befejezése. Ulrich Rachelben gyönyörködik. Rachel Szolimánban. A párhuzam-akciónak szilárd szervezete lesz 193
Két hegycsúcs néma találkozása 198
Eszmények és erkölcs: legalkalmasabb eszközeink a léleknek nevezett nagy lyuk kitöltésére 202
Arnheim egy személyben az, ami mások külön-külön 204
Arnheim hírnevének három oka és az Egész titka 207
Az ómódi és az újmódi diplomácia ellentétének kezdetei 211
További fejlemények. Tuzzi osztályfőnök elhatározza, tiszta képet alkot Arnheim személyéről 216
A Fischel-ház 221
Tuzzi osztályfőnök rést fedez fel minisztériumának működésében 227
Moosbruggert új fogházba viszik 230
Ulrich Walterral és Clarisse-szal beszélgetvén reakciósnak mutatkozik 232
Szolimán és Arnheim 239
Élénk tevékenység a párhuzam-akció bizotmányaiban. Clarisse levelet ír őfőméltóságának, és Nietzsche-évet javasol 243
Nagy fellendülés. Diotima különös tapasztalatokra tesz szert a nagy eszméket illetően 247
A párhuzam-akció fenntartásokat ébreszt. Az emberiség történetében azonban nincs önkényes visszakozz 252
Moosbruger gondolkodik 256
Kirándulás a logika és az erkölcs birodalmába 263
A három étkezés eszménye, avagy az egzakt élet utópiája 266
A föld is, jelesül azonban Ulrich, hódol az esszéizmus utópiájának 269
Bonadea látomása 281
Stumm von Bordwehr tábornok látogatása Diotimánál 291
Arnheim ésDiotima beszélgetéseiből 293
Ulrich s Arnheim közt egy s más nincs rendben 296
Diotima és Ulrich 301
Kitekintés: Szükséges-e az összhang önmagunk s testünk között? 309
Diotima és Ulrich. Folytatás 312
Clarisse felkeresi Ulrichot, hogy elmondjon egy történetet 317
Az Őfelsége uralkodásának hetvenéves jubileumát illető vezérhatározat meghozatalára egybehívott bizottmány ülésezni kezd 323
Mosolyog a tudomány a bajusza alatt, avagy: Az első kiadósabb találkozás a gonosszal 328
Leo Fischel Gerda lánya 335
A Kr. e. 4. évszázad kontra 1797. Ulrich újabb levelet kap apjától 344
Stumm von Bordwehr tábornok szolgálati kötelmei ékes változatosságának tekinti Diotimánál tett látogatásait 349
Leinsdorf gróf tartózkodó 351
Arnheim, az újságírók barátja 354
Diotima átváltozásai 357
Szolimán szeret 365
Megismerjük Stumm tábornokot, aki meglepetésszerűen feltűnik a zsinaton 370
Leinsdorf gróf a reálpolitikáról nyilatkozik. Ulrich egyleteket alapít 378
Clrarisse Ulrich-évet kíván 383
Az és mégsem az - avagy: Miért nem lehet egyszerűen csak kitalálni a történelmet 390
Miszerint a hétköznapi élet is utópikus 395
Stumm tábornok rendet tenne a civil-ész világában 403
A király-kereskedő és a Lélek-Üzlet-Érdekegyesülés. Továbbá: A lélekhez minden út a szellemből indul el, de vissza már egy sem vezet 415
Moosbrugger táncol 429
Kapcsolat nagy dolgokkal 434
Haladni kell a korral 436
Az ideokrácia trónfosztása 443
Szellemi bessz- és hossz-spekulációk 447
Gazdag emberek életelveiről 456
A civil-észhez a testkultúra útja is keserves 459
Diotima éjszakái 461
A nagyliterátor, hátsó nézet 466
A nagyliterátor, elölnézet 471
Clarisse titkos erői s feladatai 474
Egy államról, melyet a nyelvi nehézség tett tönkre 484
A félbölcsességről s termékeny másik feléről, két korszak hasonlóságáról, Jane néni szeretni való lényéről, valamint arról a visszaélésről, melyet új időknek neveznek 493
Stumm tábornok benyomul az állami kölcsönkönyvtárba, és tapasztalatokat gyűjt könyvtárosokról, könyvtárszolgákról és a szellemi rendről 500
Az ellenséges rokonok 506
Harc és szerelem a Fischel-házban 620
A kísértés 529
Rachel és Szolimán hadiösvényen 539
Nem valami vidám dolog fennkölt szeretőnek lenni 545
Miben hisz a modern ember: Istenben vagy egy világcég főnökében? Arnheim tanácstalansága 550
Leinsdorf gróf váratlan politikai sikert ér el 557
A megváltásra váró nemzetiségek és Stumm tábornok gondolatai a "megváltás" szó tartományáról 562
Bonadea, Kákánia, a boldogság és az egyensúly rendszerei 567
Moosbruger feloldódása és megmaradása 576
Jogászok nem ismernek félőrülteket 580
Arnheim az istenek sorába emeli apját, Samuelt, és elhatározza, hatalmába keríti Ulrichot. Szolimán közelebbi adatokra kíváncsi királyi apjáról 585
Ulrich Hans Sepp-pel és Gerdával beszélget az észfeletti és az észalatti határvidékének keveréknyelvén 596
Éleződnek a viszonyok. Arnheim igen kegyes Stumm tábornokhoz. Diotima a határtalanságba készül. Ulrich arról képzelődik, hogy élhetünk-e úgy, ahogy olvasunk 612
A melled hegye, mint egy mákszirom 625
Az élet két fája: a pontosság és a lélek főtitkárságának követelése 633
Rachel fekete napja 652
Hát akkor öld meg! 656
Kontremin és csábítás 667
A párhuzam-akció felbolydulást vált ki 676
Szemtől szembe 686
Hazatérés 700
A fordulat 707
II. kötet
Az Ezeréves Birodalom felé (A bűnözők)
Az elfelejtett lánytestvér 11
Bizalom 16
Egy reggel a gyászos házban 27
Mert volt egy hű bajtársam 35
Ezt mégsem kellene 42
Nyughatik végre az öregúr 49
Clarisse-tól levél érkezik 53
Család, kettesben 57
Agathe, amikor nem beszélgethet Ulrichhal 68
A Svédsánc-kirándulás további eseményei. "A következő lépés" erkölcse 76
Szent beszélgetések. Kezdet 89
Szent beszélgetések. Váltakozó folytatás 97
Ulrich visszatér, és a tábornoktól mindent megtud, amiről közben lemaradt 116
Újdonságok Walternál és Clarisse-nál. Egy mutatványos és nézői 126
A végrendelet 139
Viszontlátás Diotima diplomata férjével 150
Diotima új olvasmányai 158
Egy moralista nehézségei bizonyos levélíráskor 171
Fel Moosbruggerhez 178
Leinsdorf gróf kételkedik birtoklásban s műveltségben 191
Vesd mindened a tűzre, légy meztelen! 203
A Danielli-féle tétel Koniatowski-féle bírálatától a bűnbeesésig. A bűnbeeséstől Agathe érzelmi rejtélyéig 217
Bonadea, avagy: a visszaesés 233
Valóban itt van Agathe 247
A sziámi ikek 255
Tavasz a veteményeskertben 266
Stumm tábornok hamarosan felfedezi a társaság számára Agathét 288
Túl sok derű 295
Hagauer professzor tollat fog 305
Ulrich és Agathe utólagos okot keres 314
Agathe szeretne öngyilkos lenni, és megismerkedik egy úrral 323
Ezalatt a tábornok elviszi Ulrichot és Clarisse-t a bolondokházába 336
A bolondok üdvözlik Clarisse-t 341
Nagy esemény van készülőben. Leindsdorf gróf és az Inn 358
Nagy esemény van készülőben. Meseritscher kormánytanácsos 361
Nagy esemény van készülőben. És ismerősök találkoznak 368
Egy hasonlat 381
Nagy esemény van készülőben. De nem vették észre. 390
III. kötet
A hagyatékból
A találkozás után 9
A Mindenre-Kellő 13
A testvérek másnap reggel 21
Égi lajtorján idegen lakásba 27
A Mindenre-Kellő és a semmirekellő. De Agathe is 31
Szenvedélyes szópárbaj 39
Csodás élmények sora indul 49
Holdsugarak napvilágnál 55
Az emberek között 64
Jelentős dolgokra irányuló érzület és e tárgyról kezdődő beszélgetés 72
Von Stumm tábornok a zsenialitásról 79
A zsenialitás mint kérdés (töredék) 89
Szeresd felebarátodat úgy, mint tenmagadat 93
Beszélgetések a szerelemről 102
Nehézségek, ahol senki se várná 103
Szeretni nem egyszerű 106
Egynyári nap lélegzetei (Töredék) 116
A testvérek csillagképe, avagy: együt se és külön se 124
Egy kertrács különmegbízatása (Vázlat) 138
És nap süt igazakra s bűnösökre (Az "Egy kertrács különmegbízatása" korai vázlatából) 145
"Szeresünk egy szennyzsákot!" Kísérletek. Változat az "Egy kertrács különmegbizatásá"-ra (vázlatból) 150
Töprengés 155
Reggeli séta 160
Von Stumm tábornok és Clarisse 163
Lombkoszorúzta fegyverszünet Walter s Clarisse közt (Vázlat) Második fele 174
Egy lap papír. Ulrich naplója 184
Naplóbejegyzés. A motivált élet utópiájának vázlata 189
A bejegyzés vége. Élő gondolatok 193
Stumm tábornok bombát robbant. Világbékekongresszus 199
Egy kákániai város leírása. A "Stumm tábornok bombát robbant" variánsa (Vázlatból) 209
Agathe megtalálja Ulrich naplóját 220
Nagy változások 228
Agathe, bosszúságára, érzéspszichológia-történeti vázlatokba cseppen 237
D-ügykör és L-ügykör 246
Hogyan keletkezik egy érzés: Naiv leírás 255
Érezés és magatartás. Az érzések bizonytalansága 263
Vissza a valóságba. Avagy: A Mindenre-Kellő énekel 275
A valóság és az eksztázis 291
Ulrich és az érzések két világa 299
Éji beszélgetés (Vázlat és tanulmány) 306
Beszélgetések Schmeisserrel (Vázlat) 310
"Érte" és "benne" (Korai vázlat) 314
Miért nem jók, szépek és igazak az emberek, miért akarnak inkább csak azzá válni (Vázlat) 316
Schmeisser és Meingast (Vázlatból) 321
Miért nem politikus ember Ulrich (Tanulmányok) 329
Agathe Lindnernél (Vázlat) 336
Álom (Vázlat) 346
Túl sok édesség avagy: A három nővér (Vázlat és tanulmány) 350
Lövöldözés: öngyilkos gondolatok gyógyszere (Korai vázlat) 364
Az ügyvédnél (Vázlat) 365
A Hermafrodita (Korai vázlat és tanulmány) 372
Peter és Agathe (Korai vázlat) 375
Válság és döntés (Korai vázlat és tanulmány) 378
Moosbrugger a bolondokházában. Kártyaparti 386
Clarisse és Friedenthal 395
Utazás a paradicsomba (Korai vázlat) 402
Moosbrugger meglátogatása után (Korai vázlatból) 425
Clarisse meglátogatja Waltert a "műterem"-ben (Vázlat) 427
Walter Ulrichnál (Korai vázlat) 433
Erdőjelenet. Ulrich és Clarisse (Korai vázlat) 438
Egy emberből tettember lesz 442
Egy emberből tettember lesz. folyt. 448
Ulrich zenét hallgat 454
Gerda 458
Clarisse elcsábítja Ulrichot (Korai vázlat) 460
Ulrich előkészíti Moosbrugger szökését (Korai vázlatból) 462
Walter felhívja Ulrichot. A zavarodott Clarisse (Korai vázlat) 467
Rachel bűnbánata 470
Clarisse Rachelnél 471
Moosbrugger és Rachel 476
Fischel vezérigazgató 491
Politikailag megbízhatatlan. Ami a dologba még belejátszik 495
Leo Fischel közbenjár Diotimánál (Vázl.) 500
Clarisse fáradtan leáll. A szanatóriumban (Korai vázl.) 506
Fel Sienába! (Korai vázl.) 511
Clarisse Rómában (Korai vázl.) 513
A tett emberének világában is van öngyilkosság vagy gyilkosság 517
Az egészség szigete (Korai vázl.) 520
Az egészség szigete. A bizonytalanság (Korai vázl.) 524
Walter leszámol Ulrichhal (Tanulm.) 537
Fischel vezérigazgató. Találkozás a vonaton 543
Kerti ünnepély 546
A görög (Korai vázl.) 552
Clarisse Velencében (Korai vázl.) 560
Az elfogatás után. Clarisse mint megtört Prométheusz (Korai vázl. és tanulm.) 563
Gerda visszatér (Vázl.) 568
Közbevetés Kákániáról. Feuermaul költő szülőhelye is a világháború tűzfészke (Töredék) 574
Az asztalos. Talán a törölt féltékenység-fejezet helyére (Vázl.) 577
Tanulmány a záróüléshez és (az ehhez) csatlakozó Ulrich-Agathéhoz 578
Az induktív érzület - vagy az adott szociális állapot - utópiája (Tanulm.) 585
Függelék
Hátrahagyott töredékek
A "problémafelépítés"-hez (Tanulm.) 595
Korai tanulmányok és "gondolatlapok" 600
A bevezetéshez (félbemaradt előszó-tervezet) 604
Gondolatok egy "Előszó"-hoz 605
Egy jegyzetfüzetből 1932 606
Elhalasztott előszó (Vázl.) 607
Önreklám (Vázl.) 609
Az utószóhoz (és a közti-előszóhoz) (Jegyzetek) 610
Hagyatkozás (Jegyz.) 612
Érzem, nem megy tovább (Félbehagyva) 613
Hagyatkozás II. (Utószó-vázlat része) 614
Hagyatkozás III. (Félbehagyva) 617
Ulrich utószava. Zárzsó (Vázl.) 618
Curriculum vitae (Robert és Martha Musil feljegyzéseiből) 619
A német kiadás utószava (Adolf Frisé) 623
Az 1960-as, ötödik német kiadás utószava (Adolf Frisé) 63


 

LAST_UPDATED2