Payday Loans

Keresés

A legújabb

Sosem látott zuhanórepülésben a magyar sakk (2017)  E-mail
Írta: Jenő   
2019. november 10. vasárnap, 07:14

Képtalálat a következőre: „sakk a széchenyi fürdőben”

Sosem látott zuhanórepülésben a magyar sakk

 

KÖVETÉS

Az év elején még legjobban jegyzett magyar sakkozó, Rapport Richárd tökéletes partit játszott a múlt vasárnap befejeződött hollandiai szupertornán. Wijk aan Zee-benmeglepő újításokat választva legyőzte a világbajnok Magnus Carlsent.

Óriási bravúrról beszélünk, regnáló világbajnokot 13 éve nem vert magyar sakkozó; akkor a vb-döntőben Lékó Péter játszott Vlagyimir Kramnyikkal, és noha kétszer is megadásra késztette riválisát, a bajnoki cím végül az orosznál maradt. Egyébként is csak hatan voltak a múltban – köztük Portisch Lajos és Ribli Zoltán olimpiai bajnokok –, akik képesek voltak arra a bravúrra, mint Rapport.

Az előzmények jól érzékeltetik, mit ért el a 20 éves nagymester. A pozitívumokat ezzel azonban nagyjából ki is merítettük.

Rapport ugyanis mást nem vert meg, igaz, a későbbi győztes amerikai So ellen volt egy nagyon jól felépített játszmája, de a végén kihagyta a nyerő lépést, a riválisa ezt könyörtelenül kihasználta.

A szaksajtó áradozott Rapportról – három év után kapott meghívást ismét –, miközben ő még szeptemberben arról panaszkodott, hogy senkitől nem kap segítséget. Nem is Magyarországon él, hanem Belgrádban lakik a feleségével.

Összességében nem meglepő, hogy volt négy veresége, és csak a 13. helyet tudta elérni a rangos torna végére, egyedül a holland Van Welyt utasította maga mögé, aki örökös szereplője a versenynek, a meghívását azonban nem a pontszámának vagy partijainak köszönheti, hanem mert holland.

A magyar sakkozó ezzel a szerepléssel veszített a pontszámából, a 2700-as kritikus szint alá süllyedt, miközben a legjobbak már a 2800-as álomhatáron is túl járnak. Carlsen mellett még hárman (So, Caruana és Kramnyik) ennek a szűk elitnek a tagjai, de sokan lőtávolon belül vannak. Korábban csak egy-egy klasszis tudott átmenetileg 2800 fölé lépni, a trendek azt mutatják, hogy ez már nem egyszeri kiváltság lesz.

Rapport – miután sok pontot veszített a januári produkciójával –, még épp ötvenedik a világranglistán, Almási Zoltán a 47., Lékó Péter pedig a 49. helyen áll. Mindannyian 2700 Élő-pont alatt járnak, magyar sakkozók hasonlóan gyenge világranglista-helyezésére még soha nem volt példa.

  • Az Élő Árpádról elnevezett pontszámokat a sakkozók 1970-től használják. Nagyon leegyszerűsítve a lényeg: egy versenyző pontszáma attól függ, milyen erősségű riválissal találkozik. Ha egy gyengétől kap ki, akkor sok pontot veszít, ha egy erőset győz le, akkor sok pontot nyer.

Hogyan lehetne érzékeltetni, mekkora a különbség az élmezőny tagjaihoz képest, mekkora a mostani lemaradás? A korábbi kapitány, Kállai Gábor segítségét kértük.

„Az Élő-pontszámok segítenek objektíven mérni, közel 15 százalékkal jobb, azaz eredményesebb sakkozók azok, akik 2800 felett vannak, mint a mieink.

És

sajnos a mieink közül egyikük sincsen a pályája csúcsának közelében.

Rapportot ismerve nem olyan végzetesen nagy ez a hullámzás, mert az elvesztett Élő-pontszámát a győzelemre törő stílusának köszönhetően visszaszerezheti néhány tornán. Almási és Lékó esetében, akik az általam vezetett 2002-es olimpiai ezüstérmes csapat tagjai is voltak, hosszabb ideje tartó stagnálásról, vagy inkább lassú lejtmenetről beszélhetünk. Ráadásul, őket már nem hívják nagy tornákra, nem annyira érdekes a stílusuk, a játékuk, mert a folyamatosan pezsgésben lévő sportágban egyre fiatalabb játékosok jönnek megannyi új ötlettel, izgalmas megoldással. Elgondolkodtató, hogy Almási úgy lehet a magyar ranglistán első, hogy ideje jelentős részét már a civil élete tölti ki, autók tuningolásával foglalkozik. Központilag felépített, eredményes utánpótlás-nevelés mellett a 40 éves nagymestert már több fiatalnak meg kellett volna előzni. Ezt a feladatot nem lehet az erősen korlátozott forrássokkal rendelkező egyesületekre delegálni” – értékelt a nagymester.

Az ijesztő tendenciát alátámasztotta még néhány adattal Kállai.

Magyar klubcsapat például már hosszú évek óta nem indult a Klubcsapatok Európa Kupájában, itt régebben volt esély a végső sikerre is.

Probléma van a hazai egyéni és csapatbajnokságokon történő részvétellel is. Lékó például Európa több ország csapatbajnokságán is gyakran szerepel, itthon viszont már 20 éve semelyik egyesület színében nem ült asztalhoz. Lékó mellett a válogatottból Almási, valamint Balogh az elmúlt hat évben egyszer sem indult el a magyar egyéni bajnokságon, így a reményteljes fiataloknak esélyük sincsen velük összekerülni, tőlük valós versenyhelyzetben tanulni.

Ezek a cseppet sem építő jellegű versenyszokások már a reményteljes fiataljainkhoz is átgyűrűztek, hiszen

TAVALY A 14, 16, 18 ÉS 20 ÉVESEK LÁNY- ÉS FIÚ VILÁGBAJNOKSÁGÁN EGYETLEN MAGYAR VERSENYZŐ SEM INDULT.
KAPCSOLÓDÓ
Gledura győztes sakkpartija világhírű lett

Gledura győztes sakkpartija világhírű lett

A világbajnok Anand méltóságon alulinak érezte, hogy döntetlent ajánljon, a 17 éves magyar lesöpörte.

„Gledura Benjámin győzelme Anand felett ugyan pozitív jel, bejárta a hazai sajtót tavaly februárban, korosztályos világbajnokságán ő sem mérette meg magát. Az alsóbb korosztályokban, a 12 év alatti korcsoportokban, főleg a fiúmezőnyben kétségbe ejtő, hogy nem is tudnék senkit mondani, akinek ott lett volna a helye, és esélye is lett volna, annyira nem megfelelő az utánpótlás. A Polgár-lányokról, Lékóról, Almásiról, vagy Rapportról és Gleduráról 10-12 éves korukban vagy némelyikükről már sokkal korábban tudhattuk, hogy legalább válogatott szintű játékosok lesznek.

A fiútehetségek hiánya néhány év elteltével a férfiválogatott folyamatos hanyatlását, majd összeroppanását vetíti előre.

A lányoknál szerencsére jobb a helyzet, hogy csak a Tapolcán versenyző 9 éves Gaál Zsókát említsem, aki korosztálya kiemelkedő tehetsége, illetve a kicsit idősebb, 16 éves Marjanovic Annamária is bizonyára hamarosan bekerül a válogatottba.”

A férfimezőnyben enyhén szólva is figyelmeztető jel a korábbi kapitány szerint, hogy 2007 óta nincs világbajnokjelöltünk. Sőt, az egyik leginkább odavezető úton, a FIDE Grand Prix-sorozatában, sem a női, sem a férfi szekcióban már hosszú ideje egyetlen magyar versenyző sem tudta magának kivívni a szereplés jogát.

A nagy és jelentős meghívásos nemzetközi tornák is rendre magyar nélkül zajlanak le mind a két nemnél.

Kállai szomorúan megállapította, a magyar egyéni élsakkozás az utóbbi években eltűnt a nemzetközi porondról és bár van néhány ígéretes tehetségünk, nem látszik az esély, hogy ők képesek lennének megállítani a felgyorsuló amortizációt. Bár a női sakkozás eredményessége az utóbbi években nem vetekedhetett a férfiakéval, a szakág belső tartalékai miatt a jövőt illetően nekik mégis valamelyest jobbak az esélyeik.

Ezek a súlyos problémák akkor mélyültek el, amikor a Magyar Sakk Szövetség (MSSZ) nem áll rosszul anyagilag, sőt. Az elmúlt években a szövetség összesen több mint egymilliárdos állami juttatást kapott, ami a 2000-es évek eleji évi tízmilliós támogatáshoz képest óriási ugrás.

A HANYATLÁSNAK TEHÁT ALIGHA ANYAGI OKAI VANNAK.

Seszták Miklós 2011-es munkába állásakor azt ígérte – akkor még nem volt miniszter, de a KDNP alelnöke igen -, hogy a válogatott kerettagok jelentős mértékű havi apanázst kapnak. A legfelső kategória félmilliós, de van 300 ezres is. Cserébe játszaniuk kell a válogatottban, nem fordulhat elő, hogy nem a legerősebb összeállításban megy az ország egy olimpiára.

Mégis előfordult: Lékó Péter ugyanis nem játszott a tavalyi olimpián, nélküle lett 15. Magyarország. A 2014-es második hely után ez komoly visszaesés volt, de a pozíció a realitást tükrözte.

Ráadásul nem volt konkrét magyarázat, miért nem ült asztalhoz Lékó. Ezt már akkor sérelmezték a sakkozásban élők, köztük Portisch Lajos, a Nemzet Sportolója is. A rosszul sikerült olimpián már nem a miniszter vezette a szövetséget, hanem az unokatestvére, Seszták Tamás.

Polgár Judit akkor nem mondott le, decemberben a Facebookon jelentette be, hogy elköszön a férfi válogatott szövetségi kapitányi posztjától. A Magyar Idők arról írt január elején, hogy a szövetség ezt a hírt egyáltalán nem kommentálta, mint ahogy az sem látható, ki lenne, ki lehetne az utóda. A lapban az olimpia után fejtette ki álláspontját Portisch Lajos is.

Remélem, nem marad következmény nélkül az olimpiai kudarc, az illetékesek, a szövetségi vezetői megteszik az ilyenkor lehetséges egyetlen lépést.

Az eléggé egyértelmű célzás ellenére azonban semmi sem változott.

Az olimpiai bajnok Portisch 2011-ben felajánlotta a szakmai segítségét – nyilván érezte, hogy megrekedt valami –, de az éljátékosok nem kértek belőle. Így azon már meg sem lepődhetünk, hogy egykori csapattársa, Ribli Zoltán Ausztriában dolgozik, ott kértek a tudásából, itthon nem. Ő – akár Portischsal együttműködve – rendszert tudna alkotni, ehhez megvan a tudása és a tekintélye, régebben is volt már kapitány.

A magyar sakkozást Kállai a Titanicon játszó zenekarhoz hasonlította.

Vannak tiszta hangok még az utolsó pillanatban is, de ha nem lesznek sürgős és átfogó változások, a komoly hagyományokkal és eredményekkel rendelkező magyar sakkozás menthetetlenül elsüllyed.

„Az eredmények, a számok, a világranglisták és emellett az általános és sikeres sporthagyományoknak ellentmondó gyakorlat, például a bajnokságoktól vagy még inkább a magyar válogatottól történő távolmaradás, mind, mind elkeserítő. Most, amikor az állam nagyvonalúsága a sportágnak már évek óta történelmi esélyt kínál, nem szabadna itt tartanunk.”

A Magyar Sakk Szövetség véleményére is kíváncsiak voltunk, milyen programok indultak el az egymilliárdból, miért nincs indok Lékó távolmaradására, miért nincs reakció Polgár Judit lemondására. A kérdéseinkre nem kaptunk választ.

Borítókép: Sakkozók a Széchenyi Gyógyfürdőben - Fotós: Francois LE DIASCORN / Getty Images Hungary


*


p.s.:


Gledura győztes sakkpartija világhírű lett

2016.02.02.

Nagyon ritkán, évtizedente talán egyszer fordul elő egy stabilan játszó világbajnok sakkozóval, hogy tehetetlenül vergődik, és simán megverik. Az egész világsajtót megmozgatta Gledura Benjámin győzelme Anand felett, szimbolikus jelentősége is van.

A gibraltári nyílt sakkverseny – Európa legnagyobb olyan versenye, amelyikre bárki benevezhet - két legnagyobb meglepetését magyar sakkozók okozták. A verseny győztese egyébként a férfiaknál 20 ezer fontot kap, a legjobb nő pedig 15 ezerrel gazdagodik.

Vajda Szidónia rögtön az első fordulóban döntetlenezett a korábbi világbajnok indiai Ananddal (2007-2013), majd hétfő este a 17 éves egri sakkozó, Gledura Benjámin legyőzte Anandot.

Gledura célja az volt a verseny előtt, hogy teljesítse a nemzetközi nagymesteri normát, és a hátralévő három fordulóban erre minden esélye megvan.

„Ha jól számoltam, a normát egy ponttal biztosan felülmúlja, de lehet, hogy egy döntetlen is elég lesz hozzá” - értékelt Kállai Gábor korábbi kapitány.

Úgy gondolja, a nyílt versenyek sajátossága, hogy a gyengébb sakkozók közelebb kerülhetnek a legjobbakhoz, és szerencsére most a magyarok jártak elöl a legjobb példával.

24043389094 02d65fffe9 o
Fotó: John Saunders / Flickr.com

„Anand több mint 20 éve nem mozdult ki a saját zárt világából, vagyis csak a legjobbakkal játszott, a kevésbé képzettekkel nem. Gledura az első perctől kezdve nem akart neki esélyt hagyni a győzelemre. Az indiai nehezen emésztette ezt meg, teljesen elfolyt az ereje, az egyébként tartható végjátékot végül ellenállás nélkül elveszítette. Hogy erre tudta kényszeríteni korosztályának legtehetségesebb magyar sakkozója, ez örömteli, mert tökéletesen, megingás nélkül játszotta végig ezt a szláv vezércselt. Anand nyilván méltóságon alulinak érezte, hogy felajánlja a döntetlent, ez lett a veszte, mert a harcos végjátékhoz nem volt megfelelő ereje, és a küzdeni akarás sem sugárzott róla.”

Kállai hozzátette, az egész világsajtóban vezető hír ez a parti, mert szimbolikus jelentősége van, mintha megroppant volna a korábban stabil, az állásait biztosan tartó játékos.

  • A parti elemzése itt megtalálható. A király a8-as lépésére nem volt olyan válasza Anadnak, amivel tartani tudta volna az a- és b-vonalon meginduló gyalogokat. Saját b-gyalogját ugyanis mindenképp elveszíti.

Gledura 2515-ös Élő pontszámmal rendelkezik egyelőre, Anandnak 2784 van a neve mellett, vagyis jelentősen borult a papírforma.

A magyar versenyzőnek amúgy öt pontja van, Rapport Richárdnak is ennyi - a vezető spanyolnak, Guijarrónak hat -, ezzel nincsenek a tízben, de egy jó hajrával jelentősen előre nyomulhatnak.

Kállai kiemelte még, hogy a válogatott bő keretébe is bekerülő Gledurának azért is fontosak az ilyen jellegű versenyek, mert a tábla mellett is rendkívül fontos a kiegyensúlyozottság és a nyugalom.

„Szemben ülni egy világbajnokkal mindig izgalmas. Hajlamos egy fiatal sakkozó arra, hogy megremegjen a keze. Stresszhelyzetben is a maximumra volt képes, kihozta a tudását téthelyzetben. Ebben alighanem segítséget nyújtott, hogy Polgár Sakknapon már Anatolij Karpovval is váltott egy partit. Karpovra lehet azt mondani, hogy ő már a múlt és fogatlan oroszlán, Anandra viszont egyáltalán nem” - összegzett.


 

LAST_UPDATED2