Payday Loans

Keresés

A legújabb

Hogyan lett „áruló” Görgey?  E-mail
Írta: Jenő   
2018. november 23. péntek, 17:05

ÁTOK
Görgeinek híják a silány gazembert,
Ki e hazát eladta cudarúl.
Kergesse őt az istennek haragja
A síron innen és a síron túl.
O százezernyi hős fiak vezére, 
Dicső, ha győz, dicső, ha elesik, 
Ki úr leendett, milyennél nagyobb nincs, 
Meghajlott a lábtúrta fövenyig. 
Kezében volt az ország szíve, kardja, 
S ő mint pofon vert, megrugdalt inas, 
Feladta gyáván mind e drága kincset, 
Bérért vagy ingyen, mindenképen gaz. 
Hallgatnak ágyuink, a puska nem szól, 
E némaság oh mily réműletes! 
A hajdu nem küzd, a megjött huszárnak 
Kardján most nem vér - csak köny csergedez. 
Harc nélkül, alku nélkül így elesni! 
Egymásra néznek a bús harcfiak 
S a hitszegő vezérre szíveikben 
Kihalhatatlan átkot mondanak. 
"Isten, vagy ördög - így kérdik magokban - 
Melyik teremté ezt a Görgeit? 
Ily férget isten soha nem teremthet, 
Ezen megtörnék emberben a hit. 
Hervadjon a fű, ahol megpihenne, 
Akadjon fel, midőn a fára néz, 
Enyhet ne adjon éhe, szomja ellen 
A föld, s ne nyujtson soha emberkéz. . . 
Kergesse őt a balszerencse, mint 
Szilaj kutyák a felriadt vadat. 
Éljen nyomorból, kínból mindhalálig 
S ha elhal, verje meg a kárhozat." 
VÖRÖSMARTY MIHÁLY
Gebe, 1849. október 10.

*

Hogyan lett „áruló” Görgey?

 

2013. szeptember 12.

Csernus Szilveszter


„Szegény, szerencsétlen hazánk elesett. Elesett nem ellenségeink ereje, hanem árulás, s alávalóság által”. E sorokkal kezdte az emigráns Kossuth Lajos híres-hírhedt vidini levelét 1849. szeptember 12-én, amelyben árulással vádolta Görgey Artúrt, őt okolva a szabadságharc kudarcáért. A napjainkig élő árulás mítoszának valódi háttere és valóságtartalma sajnos mindmáig nem ismert általánosan a köztudatban.




Az igaz ügy örökre veszve nem lehet

Kossuth és Görgey augusztus 10-én találkoztak utoljára a kormány megmaradt tagjainak társaságában Aradon. A már elvesztett temesvári csata hírére várva merült fel a vereség esetére a feltétel nélküli kapituláció, mint egyetlen lehetőség az ausztriai és orosz seregek előtt (a feszült hangulatot remekül visszaadja Pethes György Fáklyaláng című filmje).Az igaz ügy örökre veszve nem lehet

A tanácskozás másnapján Kossuth Lajos kormányzó-elnök és a kormány lemondott, miután felhatalmazták Görgeyt a „polgári és katonai legfőbb kormányzási hatalommal”. Ám a teljhatalmat nyert tábornokot a felhatalmazás „Isten, a nemzet, és a história” előtt felelőssé tette, hogy mindent kövessen el a nemzet legalább alkotmányos életének a megmentése érdekében, mivel Kossuth szavai szerint ilyen körülmények között ez csak egy diktátori hatalommal rendelkező hadvezértől várható.

A kormányzó-elnök és a kormány lemondó nyilatkozatában Kossuth a vidini levél és az áruló-mítosz szempontjából egy rendkívül fontos állítást közölt. A nemzettel ugyanis ekkor, 1849. augusztus 11-én közölte, hogy az osztrák és orosz katonai fölény ellen a háború megnyerése reménytelen. Erre később Görgey 1867-es nyílt levelében fel is hívta a figyelmet.

Az immár teljhatalmú főparancsnok első proklamációjában vállalta a Kossuth által rárakott felelősséget, hogy „mindent, mit súlyos helyzetünkben hazánkért tenni lehet” fegyverrel, vagy békés úton megteszi. Kikötése szerint mindezt úgy, hogy a további fölösleges véráldozatokat elkerülje. Föl is szólította a haza polgárait, hogy városuk ellenséges megszállása esetén ne tanúsítsanak semmilyen ellenállást. Kossuthtal ellentétben Görgey nem volt a nemzet jövőjét illetően annyira pesszimista: a tábornok vereség esetén sem mondana le a reményről, hiszen „az igaz ügy örökre veszve nem lehet”.





LAST_UPDATED2