Payday Loans

Keresés

A legújabb

A táncz - Az első megrendezett, játékfilmes elemeket tartalmazó magyar filmalkotás.(1901. április 30.)
Boldog-boldogtalan emberek életminőségei
2024. április 30. kedd, 07:37

A táncz

Az első megrendezett, játékfilmes elemeket tartalmazó magyar filmalkotás.

Bemutató: 1901. április 30. (Uránia)
Műfaj: ismeretterjesztő film, némafilm
Rendező: Pekár Gyula

Státusz:
Eredeti hossz: 1-2 perces filmfelvételek (kinematogram) 20 táncról

A film elveszett.

Tartalom

I. felvonás: a tánc ó- és középkori története. Mozgóképek: ógörög tánc, Salome tánca
II. felvonás: a tánctörténet aranykora, a 16-18. századi táncok. Mozgóképek: pavane (pávatánc), gaillarde, cachucha, allemande, tarantella, courante, passepied, gavotte, menüette
III. felvonás: a 19. század táncai és az etnografikus (nép-)táncok. Mozgóképek: japán tánc, kánkán (külföldi felvétel), néger tánc (külföldi felvétel), spanyol tánc, jégkeringő, nagy mazurka, palotás, verbunkos, körmagyar, „szatirikus” vagy modern csárdás, tüzes magyar csárdás, igazi magyar csárdás. Az igazi csárdást előadja: Blaha Lujza (csaplárosné), Kiss Mihály (huszárőrmester), Lányi Géza (cimbalmos). A jelenet egy kocsmában játszódik. A csaplárosné kacérkodva illeg-billeg, s bort önt a huszárnak, de az rá se hederít, csak szótlanul iszogat. A bor azonban hatni kezd, s a huszár felpattan, derékon kapja a csaplárosnét. Előbb a „lassút”, majd a „frisset” járják.

 

A táncz (Fotó: OSZK)
A táncz (Fotó: OSZK)
A táncz (Fotó: OSZK)
A táncz plakát (Fotó: OSZK)

 

Miért érdekes?
Az első megrendezett, játékfilmes elemeket is tartalmazó magyar filmalkotás, bemutatását tekintjük a magyar film születésnapjának. Eredetileg Pekár Gyula ismeretterjesztő előadásának illusztrációjára készült, amelyet az író az Uránia Tudományos Színházban adott elő. Pekár a felolvasással egybekötött előadás színesítésére rendelte meg a filmfelvételeket az Uránia fényképészétől és technikusától, Zsitkovszky Bélától, aki a forgatáshoz egy felvevőgépet alakított át kamerává. A táncokat ismert színészek és táncosok adták elő, a koreográfiát Cesare Smeraldi, az operaház balettmestere tanította be. Az előadást az Urániában 136 alkalommal ismételték meg, majd vidéken és külföldön is bemutatták. Elképzelhető, hogy a film később nem maradt egyben, a táncok felvételei külön-külön rejtőznek valahol.

Dokumentumfilm A táncz-ról:

 

 


Alkotók:

Gyártó: Uránia Magyar Tudományos Egyesület
Forgatókönyvíró: Pekár Gyula
Operatőr: Zsitkovszky Béla
Zene: Kern Aurél
Szereplők: Balogh Szidi, Nirschy Emília, Márkus Emília, Kranner Rózsi, Kranner Ilka, Koós Margit, Szommer Ilona, Dietz Teréz, Friedbauer Gizella, Kovács Bella, Pollák Anna, Pleczner Lujza, Schuster Irma, Tragizer Gizella, Schmidek Gizella, Ludmányi Margit, Csapó Paula, Várady Jenő, Fischel Janka, Horváth Margit, Altmann Kornélia, Keszler Ilona, Murai Margit, Fedák Sári, Victor Seibert, Seibertné, Hauptmann Ilka, Hauptmann Amália, Reitz Rózsi, Szabadosné Paula, Hajdú Margit, Dietz Teréz, Carbenné Lujza, Klein Katica, Blanszky Janka, Witkovszky Rózsa, Hegedűs Gyula, Berzétey Ilona, Vendrey Ferenc, Nikó Lina, Szerémy Zoltán, Bosnyákné Lenkei Hedvig, Varsányi Irén, Radics Béla és zenekara, Hegyi Aranka, Rózsa Miklós, Maróthy Margit, Ráthonyi Ákos, Viderné, Kenedics Kálmán, Blaha Lujza, Kiss Mihály, Lányi Géza, Vidosfalvy Gyula, Zsivnyi József

Külföldi forgalmazás:
Franciaországban és más országokban is forgalmazták.

Hangosfilm
IMDb

Leadkép: A film plakátja. Forrás: OSZK

 

*

A TÁNCZ

1901   ISMERETTERJESZTŐ FILM


ALKOTÓK

Zsitkovszky Béla rendező
Pekár Gyula rendező
Pekár Gyula író
Kern Aurél zene
Neszmélyi Izsó karmester
Cesar Smeraldi koreográfus

SZEREPLŐK

Balogh Szidi ó-görög tánc
Nirschy Irén ó-görög tánc
Márkus Emília Salome tánca
Kranner Rózsi pavane, gaillarde, allemande, tarantella, courante, palotás, verbunkos, körmagyar
Kranner Ilka pavane, courante, passepied, verbunkos
Koós Margit pavane, allemande, courante, passepied
Szommer Ilona pavane, gavotte, nagy mazúrka
Dietz Teréz gaillarde, passepied, gavotte
Friedbauer Gizella gaillarde, gavotte, nagy mazúrka,
Kovács Bella gaillarde, gavotte, verbunkos, körmagyar
Pollák Anna gaillarde, gavotte, verbunkos
Pleczner Lujza gaillarde, menüette
Schuster Irma gaillarde, nagy mazkúrka
Tragizer Gizella gaillarde, allemande, courante, passepied, gavotte, nagy mazúrka, verbunkos, körmagyar
Schmidek Gizella cachucha
Ludmányi Margit allemande, menüette, nagy mazúrka
Csapó Paula allemande, menüette, nagy mazúrka, palotás, verbunkos
Várady Jenő tarantella
Fischel Janka gavotte
Horváth Margit menüette
Altmann Kornélia menüette
Keszler Ilona menüette, nagy mazúrka
Murai Margit menüette
Fedák Sári japán tánc
Szeibert jégkeringő
Szeibertné jégkeringő
Pollák Anna nagy mazkúrka
Hauptmann Ilka palotás
Hauptmann Amália palotás
Reitz Rózsi palotás
Szabadosné Paula palotás
Hajdú Margit palotás
Dietz Teréz palotás, verbunkos
Carbenné Lujza körmagyar
Klein Katica körmagyar
Blanszky Janka körmagyar
Witkovszky Rózsa körmagyar
Fischl Janka körmagyar
Operaház balettkara
Hegedüs Gyula szatirikus csárdás
Berzétey Ilona szatirikus csárdás
Vendrey Ferenc szatirikus csárdás
Nikó Lina szatirikus csárdás
Szerémy Zoltán szatirikus csárdás
Bosnyákné szatirikus csárdás
Radics Béla és zenekara zenész szatirikus csárdás
Hegyi Aranka tüzes magyar csárdás
Rózsa Miklós tüzes magyar csárdás
Maróthy Margit tüzes magyar csárdás
Ráthonyi Ákos tüzes magyar csárdás
Viderné tüzes magyar csárdás
Kenedics Kálmán hegedűs, tüzes magyar csárdás
Blaha Lujza csaplárosné, igazi magyar csárdás
Kiss Mihály huszárörmester, igazi magyar csárdás
Lányi Géza cimbalmos, igazi magyar csárdás
Vidosfalvy Gyula hegedűs
Zsivnyi József hegedűs

*

Egy Tánczcal kezdődött…Ma van a Magyar Film Napja

<span class="entry-title-primary">Egy Tánczcal kezdődött…</span> <span class="entry-subtitle">Ma van a Magyar Film Napja</span>

„A Táncz” egy 1901-ben készült némafilm, amely az első magyar filmalkotás volt. Bemutatójának évfordulóján, április 30-án tartjuk a Magyar Film Napját. A Táncz egy sorozat harmadik része volt, amelyet Zsitkovszky Béla és Pekár Gyula „hoztak össze” Pekár spanyolországi filmes élményei alapján.

Zsitkovszky Béla akkor már ismert fényképész volt Pesten, Pekár Gyula inkább politikai fronton tevékenykedett, de abban az évben még újságíróként, íróként volt ismertebb. Elképzelésük szerint a tánc története kelt életre a filmvásznon az ókortól a 20. századig.

A film örök hírnevet hozott a pesti Uránia Filmszínháznak is, mert a jeleneteket ott vették föl, majd a film bemutatóját is ott tartották 1901. április 30-án. A tetőn rögzített jelenetekhez a Nemzeti Színház művészeit kérték föl.

Márkus Emília, Blaha Lujza („a nemzet csalogánya”, aki először Szabadkán ment férjhez 1866-ban, 16 éves korában), Fedák Sári, Hegyi Aranka, Kiss Mihály, Ráthonyi Ákos és még sok akkori híresség vállalta a szereplést egy kockázatos műben, hiszen akkor még senki nem tudhatta, hogy a mozgóképre milyen jövő vár.

A film premierjét egy nagy baleset előzte meg: a celluloidszalagok egy tűz következtében megsemmisültek néhány héttel a tervezett bemutató előtt, így újra kellett forgatni a jeleneteket. A bemutatót az eredeti időpontban megtartották, de így is később került bele a filmbe két művésznő, Blaha Lujza és Fedák Sári tánca (nem a tűz, hanem az időjárás miatt).

A Táncz c. első magyar film plakátjai és megmaradt mozgófénykép szalagjai (Fotók: Wikipedia)

A Táncz c. első magyar film plakátjai és megmaradt mozgófénykép szalagjai (Fotók: Wikipedia)

A Táncz című film nem maradt fenn, csak plakátjai és három filmszalag-részlet élte túl a XX. századot. A szalagokon az ógörög tánc, a palotás és a szatirikus csárdás jelenetei láthatók.

Az első magyar némafilm emlékére 2018-ban jelölték ki április 30-át a magyar film napjává.

A Magyar Film Napjára számos budapesti és vidéki város mozija készül ingyenes filmvetítéssel vagy kedvezményes jegyárakkal. A magyar tévécsatornák egészen május 5-ig vetítenek ritkán látható filmeket és a streaming-szolgáltatóknál is előtérbe kerülnek a magyar filmek.

A Táncz című első magyar film egyik jelenete (Fotó: Wikipedia)

 

*

 

A táncz alkotói – Zsitkovszky Béla #11

Az énektől a kameráig
...

Kezdjük az elődöknél. Sziklai (Steinbeck) Arnold (1862-1925) ügynök és vállalkozó, valamint testvére, Zsigmond (1864-1937) műépítész (a Divatcsarnok áttervezője) magyarként először vettek kézbe mozgókép-felvevőt és vetítőt az 1896-os millenniumi év májusában, ám felvételeik házilag bütykölt készülékükkel botrányosra sikeredtek, amikoris az idelátogató és Munkácsi Mihály Ecce Homo-festményén gyönyörködő Ferenc József császár fej nélküli teste mozgott a képen. A kudarc oka nyilvánvalóan az, hogy az operatőrnek felcsapó Sziklai Zsigmond nem volt professzionális fényképész, ellentétben példaképeivel, a Lumière-testvérekkel. Alig öt év múlva azonban honunkban is felbukkant, háziipari körülmények között ugyan, mégis először professzionális szintet elért, kinematogrammokat készítő és vetítő szakember: Zsitkovszky (Zitkovszky) Béla.

Zsitkovszky (Zitkovszky) Béla (1868. ápr. 3. – 1930. szept. 16.)

A rendelkezésünkre álló hiteles születési anyakönyvi kivonat szerint Zsitkovszky Béla 1868. április 3-án született Zsitkovszky Zsigmond órásmester és az evangélikus (ágostai hitvallású) Volainszky Auguszta gyermekeként, a ma Szlovákiához tartozó Eperjesen (Prasev). Május 6-án keresztelték meg, római katolikus szertartás szerint Adalbertus Augustinus néven.

Az órásmesterség, a finommechanika iránti érzék apáról fiúra szállt a családban, a nagypapa, Zsitkovszky Károly is már elismert szakembere volt az iparnak. 1866-ban egy általa készített „hasznos, új gépet” felajánlott a pesti múzeumnak, hogy az érte kapott pénzen tökéletesebbet fejlesszen. A gép azonban nem az óragyártáshoz kellett. Egy „új találmányú zongora” volt az, ami húr nélküli rugóra járt. Az angolok szerették volna megvenni még 1848 előtt, ám végül a kaszinóban szórakoztatta a főurakat. Károly fia, Zsigmond, az órásmesterséggel együtt a zeneiséget is örökölte, tagja volt a Miskolci Daláregyletnek.

A 11-12-éves unoka, Adalbert Béla Miskolcon járt a „helvét vallású református Lyceumba” az 1879-80-as tanév értesítője szerint. Kézügyességével hamar kitűnt, de zenei készségének is jelét adta, ugyanis szeretett énekelni. 1889-ben például a „kereskedők és kereskedő-ifjak” hangversenyén „szívességből fellépett”, és „Kahle Wilt Janka úrnő zongorakísérete mellett egy részletet adott elő a „Zsidónő” cz. operából, s utána Rubinstein örökszép „Asrá”-ját. Az előbbi különösen szépen s jól sikerült nüanszírozással énekelte, s kellemesen csengő bass-bariton hangja e hangverseny egyik legszebb jelensége volt.” (Borsod-Miskolci Értesítő, 1889.10.24.)

Hazatérve, Béla lelkesen járt a híres Divald Károly (1830-1897) eperjesi „fényirdájába” nézelődni, tanulni. És udvarolni, aminek eredményeképpen 1893-ban eljegyezte mestere leányát, Divald Irént. Még előtte azonban Bécsben, van der Lippe műhelyében folytatott szakmai gyakorlatot, majd 1892-ben megnyitotta önálló fényképészeti stúdióját és laboratóriumát, „kép-nagyító és fényképészeti műtermét” Miskolcon. Erről fennmaradt Zsitkovszky július 3-én kelt beadványa és a 7-én kiadott engedély dokumentuma:

Zsitkovszky Béla – Folyamodvány

És a beadott tervrajz is:

Zsitkovszky Béla – tevrajz

Amikor elterjedt a híre Eadweard Muybridge sorozatképeinek, amikkel a mozgás illúzióját lehet kelteni (albumokban forgalmazták az 1880-as évektől), Béla is kísérletezett a „mozgások fényképi ábrázolásával”, és sikerrel ismételte meg Muybridge kísérletét a ló mozgásának képekre bontott elemzése céljából. Később egy őskerékpáron haladó ember mozgását jelenítette meg. (Kőháti Zsolt: A mozgás halandó bája) Amikor pedig a Lumière-fivérek 1896-ben előrukkoltak felvevő-lejátszó készülékükkel, illetve az ezzel rögzített élőképeikkel, Zitkovszky végképp elkötelezte magát a mozgófénykép mellett, bár az állóképes fényképezést sem hagyta abba soha. Továbbképzésre Párizsba utazott a Pathé filmgyárba, ahol a filmgyártás folyamatába avatták be, ott tanulta ki a „filmoperatőrséget” – miként arra nekrológjában emlékeztetnek. (Budapesti Hírlap, 1930. szeptember)

Joggal tekinthetjük hát Zsitkovszky Bélát az első magasan képzett, professzionális magyar filmesnek, aki a felvételtől a laboráláson keresztül a vetítésig mindent egymaga végzett, sőt, mivel akkor még nem lehetett üzletben kamerát vásárolni, azt is legyártotta magának.

Nem csoda hát, hogy az 1896-os millenniumi ünnepségeken kitüntetett szerep jutott neki: „A magyarországi fényképészek szövetkezete az ezeréves kiállítás területén egy mintafényirdát rendezett be, s annak vezetésére... pályázat útján Zsitkovszky Béla miskolczi fényképészt választotta meg.” A nyertes 1896. április 15-én „Budapestre utazott s a kiállítási fényirda vezetését átvette, s a kiállítás tartalmáig ott marad.” (Szabadság, 1896.04.25.) Azaz ő lett a világraszóló kiállításon „az optikai látványosságok műszaki intézője.” (1897-ben költözik fel végleg Budapestre.)

A millenniumi kiállításon végzett munkáját díszes Oklevéllel ismerték el:

(Matlekovits Sándor (szerk.): Magyarország közgazdasági és közművelődési állapota ezeréves fennállásakor és az 1896. évi ezredéves kiállítás eredménye 3. kötet (Budapest, 1897) A kiállítási jury által megszavazott kitüntetések, 320/1. és 368.o.)

Ezután nem volt megállás, fotóriporterként és üvegre másolt, majd kivetített ősdiaképek készítőjeként vált keresett mesterré. Mindezt nem öncélúan tette, hanem ismeretterjesztés és oktatás céljából. Ezért lett éppen ő az Uránia Magyar Ismeretterjesztő Társaság műszaki ezermestere és vetítőgépésze, az itt bemutatott összes hazai gyártású álló-és mozgóképek alkotója az első időkben. 1905-ben Molnár Viktor, a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium államtitkára extra jutalomban is (150 korona) részesítette.

Ezek után Zsitkovszky operatőri pályafutása meredeken emelkedett, párhuzamosan tekintélyének növekedésével. Sok híradót (ahogy akkoriban nevezték, krónikát vagy filmriportot) forgatott társadalmi eseményekről, például II. Rákóczi Ferenc és bujdosó társai hamvainak hazaszállításáról 1906-ban, 1909-ben pedig Blériot francia pilóta budapesti repüléséről. Később a játékfilmek (korabeli szóhasználattal „műfilmek”) elkészítésébe is bekapcsolódott. 1914 és 1921 között 35 játékfilm operatőre volt. 1913-ban többedmagával megalapította a Pedagógiai Filmgyárat, ahol 1919-től 1928-ig oktatófilmeket készített és a laboratóriumi munkákat irányította. 1929-től azonban már nem tartottak igényt a munkájára, ezért 61 évesen visszavonult. A mellőzöttség, valamint a családi és az anyagi gondok felőrölték idegeit, elmegyógyintézetbe került, ahol másfél évi szenvedés után, 1930. szeptember 16-án, elhagyatva, elszegényedve, elfeledve meghalt.

Megkésve az utókor ismerte fel Zsitkovszky életművének jelentőségét a hazai pedagógia, fotós és filmes szakirodalom, valamint a filmművészet terén, ezért most egy versikével búcsúzom tőle, amit maga faragott magáról 1905-ben, egy balul sikerült újvidéki urániás riportexperdíció után: „Zitkowszky (sic!) úr útközben rezignáltan dúdolta: Inkább leszek betyár a csárdában, Mint fényképész az Urániában.” (Pesti Hírlap, 1905. július 12.)

Geréb Anna