Payday Loans

Keresés

A legújabb

Püski Sándor Magyar Élet Könyvkiadója (1939- ) PDF Nyomtatás E-mail
JÓKOR - OLY JÓ KORBAN ÉLTEM ÉN E FÖLDÖN
2016. február 05. péntek, 08:52
CÉGTÖRTÉNET

Püski Kiadót 1939-ben alapította Püski Sándor először Magyar Élet Könyvkiadó néven. A kiadó főként a népi írók műveit jelentette meg, de nem riadt vissza elsőkötetes szerzők alkotásainak a megjelentetésétől sem. A líra, a próza és a dráma műfajában is időt álló műveket adott ki, elég csakErdélyi JózsefGulyás PálSinka IstvánSzabó PálTakáts Gyula és Tersánszky Józsi Jenő nevét megemlítenünk. Szám szerint is jóval több a forrásértékű tudományos, fontos ismeretterjesztő és a radikális politikai mondanivalót hordozó könyv a Magyar Élet-kiadványok összességében. László Gyulaősmagyarság-kutatási alapműve, Kodolányi JánosNémeth LászlóSzabó Dezső és Veres Pétertanulmánygyűjteménye is fémjelzi kiadói programját.

A Soli Deo Gloria (SDG) református ifjúsági egyesület balatonszárszói telepén 1943-ban rendezte meg az SDG-vel együtt a Magyar Élet-tábort. Az augusztus 23. és augusztus 29. között tartott szárszói találkozó a háborús idők egyik legjelentősebb politikai eseménye volt, amely egyben programadó tanácskozás volt a világháború utáni teendőkről. A kiadói munka mellett 1944-ben az ellenállást is szervezte.

A kiadót 1950-ben államosították, Püski Sándort pedig 1962-ben hamis vádakkal bebörtönözték, egy év után szabadult. 1966-ban Erdei Ferenc, a Hazafias Népfront akkori főtitkárának közbenjárására kapott útlevelet. A házaspár 1970-ben az Egyesült Államokba emigrált. Kitelepülésük után nagyon nehezen indult meg a munka, kezdetleges körülmények között, a lakásukról terjesztettek. Később előadókörutakat szerveztek Magyarországról meghívott művészekkel. 1974-ben vásárolta meg New York magyar negyedében, a 2. sugárúton az igen elhanyagolt állapotban lévő Corvin nevű kis könyvesboltot. 1975-ben hozták létre a Püski Kiadót, gondozásában az egykori Magyar Élet szerzőgárdáján kívül az akkori Magyarországon politikai okokból közlési lehetőségekhez nem jutott szerzők munkáit adta közre. A Püski-Corvin Magyar Könyvesház – amelyet 1984-ben cserélt át a 82. utcában egy nagyobbra – a Nyugaton élő magyarság szellemi központjává vált.

A Kiadó 1989-ben tért vissza Budapestre, ahol a Krisztina körúton lévő könyvesháza a népi irodalom szellemi örököseinek, gyűjtőhelyének számít. Az alapító munkáját később fiai, Püski László és Püski István, valamint unokái Püski Atilla és Püski Csaba segítették és folytatják. Könyvkiadói profiljuk a régi, a Magyar Élet Kiadó idején közreadott kiadványaikat ismét megjelentették, de újabb műveket is kibocsátanak, többek között Csoóri SándorFür LajosBíró ZoltánFekete GyulaNagy GáspárDöbrentei Kornél több művét.

A kiadó alapítója dr. Püski Sándor halála után fiai, Püski László és Püski István, valamint unokái Püski Atilla és Püski Csaba folytatja a munkát. Kiadónk célja változatlan, a könyvesboltunkban pedig megtalálhat minden olyan könyvet, amit magyarként érdemes elolvasni.

Püski Sándor és Ilus néni                 Püski Sándor könyvé            A Szerb utcai bolt kivülről, 1940
1943-as Szárszoi könferencia                            1943-as könyvnap, Féja Géza és Veres Péter.
Irodalmi est Szabadkán, 1943. Veres Péter,   Budapesti könyvnap, 1941, a Magyar Élet-Püski
Darvas József, Sinka István, A Püski házas-   Könyvnapi sátra. Szabó Pálné, Zoltán Piroska, Püski
pár és Nagy István                                         Sándor, Móricz Zsigmond, Sinka István, Szabó Pál
A második New York-i bolt és galéria a 82. utca                      Megnyitó a galériában
Újra itthon, Szabó Dezső                                     Püski Sándor, Püski Sádorné, Püski István
szoboravatás, 1990                                                  Mádl Ferenccel a 2001. Könyvhéten
LAST_UPDATED2