Payday Loans

Keresés

A legújabb

Jelentés Pilinszky Jánosról PDF Nyomtatás E-mail
Jövőrontó közelmúlt

Részletek "Juhász Lajos" fedőnevű ügynök munkadossziéjából*:
Jelentés, 1960. március 29.
Pilinszky Jánosról

"Nem várt visszhangja támadt annak a bevezető beszédnek, amit Kondor Béla grafikus kiállításának megnyitóján mondott 26-án a Fényes Adolf teremben. Az, amit ebben a rövid előadásban "új komolyságnak" nevezett, nem valamiféle új irányzat megfogalmazása, csak hangsúlyozása annak, hogy kollektív törekvések ellenére is mind többen érzik magukat egyedül, s egyre inkább éreznek egyéni felelősséget a világ sorsáért. [...]
A hallgatóság eléggé megdöbbenve fogadta szavait, mégis egyetértéssel; a visszhang is ilyen volt."

A tartótiszt kommentárja:
"Pilinszky beszéde a polgári ellentámadás egyik része. Úgy látszik minden alkalmat megragadnak nézeteik védelmére."

* ÁBTL - 3.1.2. - M-18821/4 "Juhász Lajos" 224-224/1. oldal

Kondor Béla és Pilinszky János barátsága az ötvenes évek végén kezdődött. A költő számos alkalommal mondott megnyitó beszédet barátja kiállításai előtt**, Kondor az Útszéli feszület című rézkarcát (1963) ajándékozta barátjának, melyen Jézus fölött „A zsidók királya” olvasható, lentebb pedig az ajánlás: „Pilinszky Jancsinak – jó lesz ez otthon.”

** Például 1964-ben Székesfehérváron, ahol a következő kép készült - a riporter mellett balról jobbra Pilinszky János, Kondor Béla és Fitz Péter művészettörténész: https://szikmblog.files.wordpress.com/…/pilinszky_kondor_fi…

Tüskés Tibor Kondor Béla művészetét elemezve egy helyen ezt írta***:
„Ha Kondor látomásos képeiből »kivonnánk« – a Pilinszky költészetével rokon – egyházi eredetű jelképeit, a vallásos tartalmat, művészete egyszerűen elveszítené karakterét, lényegét, valódi minőségét. Mindenekelőtt a szenvedésélmény hasonló megélése és kifejezése az, ami kettejük művészetét összekötötte. Ahogy a brutális világ lecsupaszítja, darabakra töri a költő nyelvét, mondatszerkesztését, a versek nyelvi struktúráját, úgy van jelen a zúzott világ képe a festő vonalvezetésében, ecsetkezelésében. A Jézus-élmény mélyen beépül művészetükbe. S ez nem csak motívum, históriai anyag, ami a kétezer éves múlt fölidézésében, a keresztre feszített Krisztus ábrázolásában, a Kálvária, a passió említésében nyilvánul meg. Mindketten tudják, hogy a tragédia a jelenben is folytatódik.”

*** Idézi a Hitel 2006. novemberi számában Rácz István a Kondor Béláról szóló tanulmányában:http://epa.oszk.hu/01300/01343/00048/pdf/20061130-23443.pdf

Pilinszky és Kondor barátságáról lásd még :
ERDÉLY MIKLÓS KONDOR BÉLÁRÓL
http://beszelo.c3.hu/cikkek/erdely-miklos-kondor-belarol