Payday Loans

Keresés

A legújabb

A farkasbogyó PDF Nyomtatás E-mail
Az anyaföldből növő fű, fa, virág
2013. június 01. szombat, 10:05

Az ujgurok 5000 éve tudják – A farkasbogyó a hosszú élet gyümölcse


farkasbogyo 1 (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

A farkasbogyó, vagy más néven a goji ültetvények Kínában Xinjang tartományban 82.000 hektáron terülnek el. A gyümölcs termesztése komoly bevételi forrást jelent az ott élők számára, mára meghódította a nyugat-európai piacot.

Xinjiang

Kína északnyugati régiójában található a Xinjiang tartomány. Északon Oroszország, észak/északkeleten Mongólia, keleten Kína, délen Tibet, nyugaton India (Kasmír), Afganisztán, Tádzsikisztán, Kirgizisztán és Kazahsztán határolja.

ujgur_farkasbogyo_betakaritas

Ujgur asszonyok szüretelik a hosszú élet titkát: a farkasbogyót

A Goji bogyó gazdag C-vitamin forrás, 500-szor annyi C-vitamint tartalmaz súly-arányosan, mint a narancs, és többet, mint bármilyen más gyümölcs. Az A-vitaminnak is kiváló forrása, ami nem meglepő, hiszen a bogyó maga is szép vörös színű. Tartalmaz továbbá B1, B2, B6 és E vitamint, melyek köztudottan anti-oxidánsok.

A bogyóról az első feljegyzések 5000 évvel ezelőtt készültek és úgy tartják, a gyümölcsnek köze van az ujgur rokonaink meglepően magas életkorához, kitűnő egészségi állapotához és fizikumához. Shen Nung (Kr.e.475) gyógyszerkönyvében említést tesz róla, Ben Zao Gen Mo (a Ming dinasztia gyógyszerkönyve) pedig máj- és veseelégtelenség, cukorbetegség, látászavar esetén ajánlja. Sejtmegújító hatása miatt a hosszú élet gyümölcsének nevezik.

Farkasbogyó szüret

Farkasbogyó szüret

Értékesítésre váró betakarított termés

Értékesítésre váró betakarított termés

A szelénium és a germánium bőséges forrása is, és számos klinikai vizsgálatban, köztük rák-betegek gyógyításában is alkalmazták: a kemoterápiában részesülő rák-betegek esetén máj-védő hatással bír. A távol-keleti medicinában a chi-hiányt korrigálja e két elem, ami azt jelenti, hogy az alacsony energiájú emberek, akik álmatlanságban, szívritmuszavarban, és szorongásban szenvednek, jobban érzik magukat, ha Goji bogyót fogyasztanak.

A gyümölcs 18 aminósavat (többet, mint a lépesméz) és 21 féle nyomelemet tartalmaz, valamint linolén savat, és több béta-karotint, mint a sárgarépa.

Farkasbogyó, más néven goji

Farkasbogyó, más néven goji

Farkasbogyó termesztésével saját kertünkben is próbálkozhatunk. A növény -25 °C-ig télálló, minden kerti talajon jól fejlődik. Szereti a napos, félárnyékos helyet. A növény erőteljes növekedésű 4 m magasra is megnő,és a 2. évtől már teremhet. Egylaki növény, azaz nem igényel külön porzófát. Virágai nyáron élénk lilás színűek, augusztustól októberig pedig korallvörös bogyókat terem. Évente ritkító metszést igényel. Magról történő ültetése bizonytalan kimenetelű.

A farkasbogyó magról történő szaporitása kissé nehézkes

A farkasbogyó magról történő szaporitása kissé nehézkes

A farkasbogyó cserje készen beszerezhető kertészeti növényeket árusító helyeken. Ültetése más bokrokhoz hasonlóan töténik

A farkasbogyó cserje készen beszerezhető kertészeti növényeket árusító helyeken. Ültetése más bokrokhoz hasonlóan töténik

A bogyót legtöbben magában fogyasztják nasiként, de akinek nem tetszik az egyedi enyhén fanyarkás-édes íze, azoknak érdemes joghurthoz, reggeli müzlihez, zabkásához, vagy cornflakes-hez adva próbálkozni. Édességek, desszertek készíthetők belőle, a variációk tárháza kifogyhatatlan.

Egészséges nassolnivaló

Egészséges nassolnivaló

A bogyó a szépségipar alapanyaga is. Frissíti, fiatalítja bőrünket, látványosan üdévé, frissé varázsol. Íme egy pár perc alatt elkészíthető, jótékony hatású pakolás:

Arcpakolással a bőr elöregedése megelőzhető

Arcpakolással a bőr elöregedése megelőzhető

A szárított bogyót áztassuk be vízbe, majd turmixgéppel dolgozzuk össze egy kevés joghurttal (zsíros bőrre), vagy tejszínnel (száraz bőrre), esetleg aloe verával (vízhiányos bőrre). A megtisztított arcra vigyük fel, majd hagyjuk bőrünkön legalább fél órát.
magyarno.com